Nejnovější studie amerického doktora a učitele Stanleyho Corena se zabývá spánkem psů.

Doktor Corner obdržel zajímavý dotaz od jedné ze svých bývalých studentek psychologie:

„Vždycky jsem sdílela postel s mým anglickým kokršpanělem (Elsou). Cítím se s ní pohodlně a myslím, že zlepšuje kvalitu mého spánku. Z tohoto důvodu jsem byla překvapena a rozrušena, když mi můj snoubenec, který dělá svojí lékařskou stáž u VGH [Vancouver General Hospital] řekl, že přijaté stanovisko ve zdravotnické komunitě zní, že by pes neměl mít dovoleno spát na posteli s člověkem a pravděpodobně by neměl být dokonce dovoleno spát ve stejné místnosti. Můžete mi ukázat nějaký skutečný výzkum v této záležitosti? „

Jenifer Williams

Spát se psem v jedné posteli ANO/NE?

Několik průzkumů ukázalo, že zhruba 60 procent všech majitelů psů dovolí svým psům spát s nimi na jejich posteli. Existuje mnoho důvodů, které majitelé psů dávají za to, že sdílejí své postele se svými psími společníky.

ANO

1.

Jeden z nejběžnějších je, že psi jsou teplý a je dobré, když se v chladné noci přitulí k pejskovi. To je v souladu se skutečností, že psi mají tělesnou teplotu, která je o 3 až 6 stupňů vyšší než naše vlastní, což z nich dělá velmi účinnou neelektrickou pokrývku.

2.

Druhým obvyklým důvodem proč by mohl být váš pes v posteli je, že nám psi pomáhají odpočívat. Psí rytmické dýchání, když leží vedle vás, vám může pomoci usnut. Kromě toho blízkost psa zvyšuje tok oxytocinu, hormonu spojeného s náklonností a štěstím, stejně jako relaxace.

3.

Třetím důvodem spánku se psem je to, že se cítíme bezpečně. Všichni se cítíme poněkud zranitelní, když ležíme ve tmě v postelích, přítomnost psa bez ohledu na velikost, nám dává pocit ochrany.

Zajímavost:
Ve skutečnosti termín „tři psí noci“ pochází z kanadských námořních provincií, kde je obvyklá praxe, že si vezmete svého psa do postele s sebou v chladné noci, aby vás udržel v teple. Pokud by byla noc skutečně chladná, možná byste potřebovali tři psy, aby účinně bojovali proti chladu.

NE

1.

Existují dva hlavní lékařské argumenty, které naznačují proč by s vámi pes spát neměl. Nadace alergií a astmatu v Americe doporučuje, aby lidé s alergiemi udržovali své mazlíčky mimo ložnici, protože alergeny spojené se srstí zvířat mohou způsobit další zdravotní problémy spojené s alergií.

2.

Hlavním důvodem, proč lékaři nechtějí, abyste spali se svým psem, je však argument, že psi mohou rušit váš spánek. To je založeno na průzkumu, ve kterém 53 procent majitelů domácích zvířat uvedlo, že jejich psi mají tendenci je budit alespoň jednou za noc. Vzhledem k nedostatku spánku, bez ohledu na to, jaká je jeho příčina, může mít negativní fyzické a duševní následky, konzervativní doporučení z lékařské komunity byla jednoduše odstranit tento zdroj poruchy spánku tím, že nenecháte spát psa na posteli.

  • Jeden problém se stávajícími údaji je, že skutečný účinek poruchy spánku způsobené psy nebyl přímo měřen. Protože nebylo známo, zda porucha spánku související se psem má významný nebo malý vliv na celkové množství nočního spánku.
  • Je zajímavé poznamenat, že mít vedle sebe člověka v posteli nezpůsobuje podobné poruchy spánku. Lidé, kteří spolu spali v posteli, mají lepší účinnost spánku než ti, kteří spali sami.
  • Toto zjištění může mít důsledky pro lidi, kteří zjistí, že jejich partner si nepřeje spát v ložnici se svým mazlíčkem. Pokud jde o páry, ukazuje se, že 13 procent připouští, že mají neshody ohledně toho, zda má být pes v posteli s nimi nebo ne.